DUPPS
  • Novice društva
    • Splošna obvestila
    • Sodelovanje
    • Mednarodno sodelovanje
    • Zakonodaja
  • Arhiv
  • O društvu
    • Vodstvo
    • Sekcije
    • Statut
  • Članstvo
  • Povezave
  • Kontakt

Zaključki okrogle mize

17/7/2021

 
Spoštovani,

Zaključke okrogle mize na temo: Sistemski pogled na spreminjanje prostorske zakonodaje, si lahko preberete na naslednji povezavi.

​
Izvršni odbor DUPPS

Vabilo na okroglo mizo: Sistemski pogled na spreminjanje prostorske zakonodaje

13/6/2021

 
V organizaciji Društva urbanistov in prostorskih planerjev Slovenije vas vabimo na  prvo okroglo mizo v nizu PROSTORSKIH RAZPRAV z naslovom : SISTEMSKI POGLED NA SPREMINJANJE PROSTORSKE ZAKONODAJE

Okrogla miza bo potekala v četrtek 17. junija 2021 ob 14.00 uri (predvidoma dve uri).
 
Zaradi še vedno nestabilne epidemiološke situacije bo izvedena na daljavo. Prosimo, da svojo udeležbo do 16.6.2021, prijavite na elektronski naslov drustvo.dupps1@gmail.com. Na podlagi prijave vam bomo nato poslali povezavo na dogodek, ki bo potekal preko zoom aplikacije.
 
Na povezavo se prijavite s svojim imenom in priimkom vsaj pet minut prej. Udeležba je brezplačna.
Vsi udeleženci bodo imeli možnost razpravljati glasovno ali preko klepetalnice.
 
Ker si na DUPPS želimo odpreti široko strokovno razpravo o urejanju prostora in prostorskem razvoju Slovenije, vas vabimo vas, da hkrati s prijavo podate tudi predlog teme, ki bi jo obravnavali na eni od naslednjih okroglih miz v nizu Prostorskih razprav. Sporočite nam tudi, kako pogosto si želite takšnih dogodkov (npr. 1x na mesec, 3-4x  na leto).

​Več informacij v vabilu.
 
Veselimo se srečanja z vami.

Posodobitev slovarja CEMAT (CEMAT Glossary)

23/4/2021

 
Sporočamo, da so člani ETCP Češka posodobili CEMAT Glossary.
 
Slovar je bil v osnovi namenjen uradnikom in strokovnjakom, ki se ukvarjajo s prostorskim razvojem,  ne glede na to pa je primeren za uporabo za vse,  ki jih zanima politika teritorialnega razvoja.
 
Pripravila ga je Evropska konferenca ministrov, pristojnih za regionalno načrtovanje (CEMAT) Sveta Evrope, prvič pa je bil predstavljen na konferenci „Mreže za trajnostni prostorski razvoj evropske celine: mostovi nad Evropo“, ki je potekala v Lizboni na Portugalskem, leta 2006.
 
Na slovar lahko dostopate preko spodnje povezave.
http://ectp-ceu.eu/index.php/en/publications-8/cemat-glossary

​
Lep pozdrav,
Izvršni odbor DUPPS
​

32. Sedlarjevo srečanje – Urbanistično načrtovanje skozi prizmo pandemije - izzivi in predlogi

23/4/2021

 
Rok za oddajo povzetkov podaljšan do 4.05.2021
Spoštovani!
​
Sporočamo, da je rok za oddajo povzetkov referatov podaljšan do 4. 05. 2021. 
Še enkrat prosimo za sledeče oblikovanje:
  • največ 260 besed, pisava Times New Roman, velikost pisave 12,
  • z naslovom, podatki o avtorjih in soavtorjih prispevka (ime in priimek, naziv, naslov, elektronski naslov),
  • ki jih pošljite na:    
    drustvo.dupps1@gmail.com
Povzetki bodo pregledani in ev. zahtevali dopolnitve (pripravi IO DUPPS).
Vabljeni k oddaji povzetkov referatov!

Lep pozdrav,
Izvršni odbor DUPPS 
​

Povabilo k oddaji prispevkov za 32. Sedlarjevo srečanje z naslovom Urbanistično načrtovanje skozi prizmo pandemije - izzivi in predlogi. Rok za oddajo povzetkov 16.4.2021

13/3/2021

 
Spoštovani,

lepo vabljeni k oddaji prispevkov za 32. Sedlarjevo srečanje z naslovom Urbanistično načrtovanje skozi prizmo pandemije - izzivi in predlogi, ki bo predvidoma v petek, 17. septembra 2021.
 
S ciljem omejiti gospodarsko in družbeno škodo, ki jo je povzročila pandemija Covid 19 (v nadaljevanju pandemija), so se odgovorni na ravni EU dogovorili o načrtu za gospodarsko okrevanje, ki bo omogočil izhod iz krize in postavitev temeljev za sodobno in bolj trajnostno Evropo (https://ec.europa.eu/info/strategy/recovery-plan-europe_sl). Tudi evropska zveza prostorskih planerjev (ECTP_CEU, http://www.ectp-ceu.eu/index.php/en/) je sprejela deklaracijo za vključujočo in pravično prihodnost po pandemiji za vse (http://www.ectp-ceu.eu/index.php/en/publications-8/manifesto-2), ki skuša izkoristiti in mobilizirati ustvarjalno moč prostorskih in urbanističnih planerjev pri reševanju aktualne socialne in gospodarske krize. Pandemija je namreč še okrepila neenakosti in razlike ter razkrila krhkost evropskih družb.

V Sloveniji se prav tako nismo mogli izogniti kratkoročnim učinkom pandemije, za katere pa že vemo, da bodo imeli na srednji in dolgi rok lahko ogrožajoče vplive na blaginjo ter kakovost življenja. V DUPPS želimo skupaj s prostorskimi in urbanističnimi planerji prispevati k izvajanju ciljev trajnostnega prostorskega razvoja za bolj zeleno in bolj odporno Slovenijo in Evropo, ki bo temeljil na strokovnih podlagah in odločitvah. Le na ta način lahko ustvarjamo prožnejše urbane sisteme in kakovostnejše urbano ruralne odnose v širših funkcionalnih urbanih območjih, ki bodo tudi s pomočjo prostorskega planiranja pripomogle k boljšemu okrevanju po trenutni pandemiji in k boljši pripravljenosti na prihodnje, do sedaj še neznane izzive.

Letošnje Sedlarjevo srečanje bo zato vsebinsko povezano z vplivi pandemije na prostorski razvoj. Obravnavano temo bodo osvetlila aktualna prostorska in urbanistična vprašanja, ki so se odprla že v prvem, še bolj pa v drugem valu pandemije. Prispevki naj naslavljajo teme z vidika trenutne situacije, vplivov prvega in drugega vala na kakovost bivanja ter prostorski razvoj urbanega (in podeželskega) prostora. Odpreti želimo nove poglede na prihodnjo prostorsko organizacijo (razmeščanje in izvajanje) dejavnosti v prostoru in se vprašati ali je pandemija lahko tudi priložnost za boljše pristope v prostorskem razvoju, pri vsem skupaj pa tudi upoštevati potencialno možnost ponovitve pandemije.
​
Vabljeni, da v svojih prispevkih osvetlite naslednja vprašanja, pri čemer so dobrodošli vsi prispevki, ki bodo tudi sicer naslovili temo 32. Sedlarjevega srečanja:
  • Ali bodo stanovanjske soseske dobile v urbanem razvoju novo vlogo? Pomemben je ponoven premislek o urbanističnih standardih za gradnjo stanovanjskih sosesk na podlagi izkušenj iz preteklosti in primerov dobrih praks.
  • Kakšna je vloga odprtega javnega prostora ter rekreacijskih površin v urbanem prostoru med in po pandemiji. Ali lahko presežemo vse bolj uveljavljeno prakso investicijskega planiranja?
  • Kako okrepiti dostopnost do blaga in storitev znotraj mesta in povečati njegovo povezanost s celotno funkcionalno urbano regijo in širšim slovenskim prostorom po načelih trajnostne mobilnosti (poudarek na kolesarjenju in peš hoji in prilagajanje javnega prevoza)?
  • Ali je obstoječa mreža storitev splošnega pomena (šole, vrtci, javna uprava, zdravstvene ustanove,…) dovolj fleksibilna, da lahko odgovori na izzive kot je pandemija? Tema je še posebej aktualna tudi v povezavi z demografskimi izzivi starajoče se družbe in organizacije socialne infrastrukture za starejše prebivalstvo.
  • Kako skrajšati in diverzificirati oskrbovalne verige ter poskrbeti tudi za enakovredno oskrbo na oddaljenejših podeželskih območjih?
  • Kakšna bo prihodnja razporeditev poslovnih subjektov v prostoru: nove lokacije dela in lokacije dela na domu?
  • Kakšna naj bo zasnova novih zaposlitvenih centrov ob načrtnem razvoju in prenovi poselitvenih jeder?
  • Kakšna naj bo nova zasnova stanovanj (kvalitetni tlorisi, ki naj omogočajo bivanje, delo, učenje in igro otrok)?
  • Ali je pandemija lahko priložnost za nove ruralno-urbane odnose?
  • Ali se v času pandemije povečuje prostorski (lokacijski) potencial podeželja?
 
Prispevki bodo kot vedno razporejeni v sorodne vsebinske sklope. Za organizacijo letošnjega Sedlarjevega srečanja smo pridobili tudi sredstva mestne občine Ljubljana, zato bo en sklop predavanj posvečen tudi razvoju Ljubljane po pandemiji Covid 19.
 
Predloge za prispevke oddajte obvezno na priloženem obrazcu v Wordovi datoteki
do 16. 4. 2021 na elektronski naslov drustvo.dupps1@gmail.com
 
Ostali roki za pripravo prispevkov:
  • do 3.5. 2021: obvestila o sprejetju referatov in morebitni popravki povzetkov
  • do 21. 5. 2021: končna oddaja povzetkov za zbornik povzetkov 32. Sedlarjevega srečanja
  • do 3. 9. 2021: oddaja končnega prispevka za revijo Urbani izziv  (v skladu z navodili revije Urbani izziv, ki jih najdete na povezavi https://urbani-izziv.uirs.si/Portals/urbaniizziv/obrazci/Strokovni-clanek-vzorec.doc ali na: https://urbani-izziv.uirs.si/sl-si/Strokovne
  • do 13. 9. 2021 oddaja predstavitev za Sedlarjevo srečanje v ppt ali pdf formatu
  • 17. 9. 2021: 3. Sedlarjevo srečanje, na katerem bo kot običajno pripravljen zbornik povzetkov vseh prispevkov
  • predviden izid revije Urbani izziv je v novembru 2021,  kot običajno bo pospremljen s tematsko okroglo mizo.
 
Udeležba na Sedlarjevem srečanju prinaša 3 kreditne točke pri Zbornici za arhitekturo in prostor Slovenij. Predavatelji na Sedlarjevem srečanju pa boste lahko uveljavljali 4 kreditne točke.
 
Veselimo se vaših prispevkov in srečanja na letošnjem Sedlarjevem srečanju!

Vabilo in obrazec za oddajo predloga prispevka sta na voljo na povezavi: VABILO; OBRAZEC
 
Izvršni odbor DUPPS

V spomin prof. dr. Milanu Naprudniku (1927 – 2021)

10/3/2021

 
V 94. letu nas je zapustil ugledni slovenski geodet, prostorski planer, naravovarstvenik in univerzitetni profesor v pokoju, dr. Milan Naprudnik.

Bil je naš sodelavec in redni obiskovalec pomembnejših dogodkov prostorskega planiranja in Sedlarjevih srečanj. V času službovanja je imel mnoge odgovorne funkcije povezane s prostorskim načrtovanjem, nekaj let je vodil tudi Zavod za regionalno-prostorsko planiranje RS, v obdobju 1978 – 1982 pa je bil predstojnik Katedre za prostorsko planiranje na Fakulteti za gradbeništvo in geodezijo UL. Poleg tega je deloval tudi v Urbanistični zvezi Jugoslavije in bil v letih 1973 – 1977 njen predsednik. Dobil je številna priznanja, naj omenimo le, da je leta 1980 dobil posebno priznanje in častno članstvo Urbanistične zveze Jugoslavije.

Spoštovanega profesorja bomo zaradi njegovega dela in prijateljskega odnosa ohranili v trajnem spominu.

Milanu Naprudniku In memoriam je napisal dr. Anton Prosen, upok. profesor FGG, član Nadzornega odbora DUPPS (odprite povezavo).

ON ARCHITECTURE 2021, FACING THE FUTURE - NEW CHALLENGES, the 9th International Conference on Architecture, Technology, Design and Art!

4/3/2021

 
STRAND – Sustainable Urban Society Association welcomes your submission of Papers and Contributions for ON ARCHITECTURE 2021 in Belgrade, Serbia.

Every year, STRAND has accepted papers from all over the world and has been sharing knowledge to conference participants. Please review the following topics and submit your Application in English. We welcome your active participation in Conference and Exhibition hosted by Serbian Academy of Sciences and Arts, Gallery of Science and Technology.

If you have any questions, please contact STRAND Organization Team (info@strand.rs).

DOWNLOAD OPEN CALL

SUBMIT YOUR ABSTRACT BEFORE 15 JUNE 2021 BY EMAIL INFO@STRAND.RS
​
After closing of the abstract submission on 15 June 2021, the paper selection for the 2021 conference will commence.Authors will receive notification of acceptance by 30 June. Authors of accepted contributions to the conference are expected to register for the conference and present their contribution.

Poročilo o občnem zboru, ki je potekal 21. januarja 2021

10/2/2021

 
Picture
Spoštovane članice, člani DUPPS in drugi kolegi,
 
Uspešno smo izpeljali redni občni zbor DUPPS, ki je zaradi epidemije covida-19 potekal preko spleta, kot video konferenca.
Na njem smo najprej pregledali dosedanje delo v obdobju 6. dec. 2018 do 19. jan. 2021. Predsednica DUPPS dr. Mojca Šašek Divjak je poročala, da smo v preteklem mandatnem obdobju kljub epidemiji delali uspešno in izpeljali vse zastavljane naloge: predvsem dve dobro obiskani in kvalitetni Sedlarjevi srečanji (30. in 31. po vrsti) in izvedli Nagrado Maks Fabiani 2019, s svečano podelitvijo in razstavo na gradu v Štanjelu. Prav tako smo finančno delovali stabilno in uspešno.
​
Na zboru so bile izvedene tudi volitve (tajne preko Zoom aplikacije) za novo vodstvo DUPPS. Izvoljeni so bili:
- za predsednico dr. Alma Zavodnik Lamovšek,
- za člane izvršnega odbora dr. Liljana Jankovič Grobelšek, Tomislav Vauda, Manca Jug, mag. Katarina Konda, dr. Gregor Čok, Urban Vamberger,
- za člane nadzornega odbora: dr. Anton Prosen, dr. Mojca Šašek Divjak, Angelca Rus,
- za člane častnega razsodišča: dr. Andrej Pogačnik, mag. Darja Marinček Prosenc, mag. Veronika Repanšek, mag. Peter Bassin, mag. Miran Gajšek.

Podrobnejše poročilo o občnem zboru in volitvah je objavljeno v arhivu.
Lepo pozdravljeni,
Izvršni odbor DUPPS

Informacija o pozivu  gospodu ministru Andreju Vizjaku v zvezi s predlaganimi spremembami GZ-1

22/1/2021

 
Spoštovani,

Objavljamo poziv - odprto pismo (odpri povezavo), ki ga je odbor Ustanove Maks Fabiani naslovil na gospoda ministra Andreja Vizjaka v zvezi s predlaganimi spremembami GZ-1.

Pismo v celoti podpiramo, kot tudi predlagane spremembe:
1. spremeni 14. člen predloga GZ-1 tako, da se v zakonodajo vrne nujnost arhitekturnega načrtovanja stavb in zahteve za strokovno kompetentnost vodij projektiranja.
2. spremeni 32. člen predloga GZ-1 tako, da bo strokovno vsebino načrtov arhitekture določala zbornica, ki zastopa arhitekte (ZAPS) in ne zbornica, ki zastopa strojne, elektro in druge inženirje (IZS).

Lepo pozdravljeni,
Izvršni odbor DUPPS

Opomnik na občni zbor DUPPS v četrtek, 21. januarja ob 18. uri

19/1/2021

 
Spoštovana članica, spoštovani član DUPPS,

Ponovno vabimo in opozarjamo na občni zbor DUPPS, ki bo potekal kot video konferenca. Predlagani dnevni red z opisom volitev ste prejeli že v VABILU (odprite povezavo) na občni zbor z dne 8. 12.2020.

Po e-pošti smo vam poslali tudi navodila za ravnanje z Zoom aplikacijo in povezavo na občni zbor, prav tako  navodila za glasovanje preko te aplikacije.

Spisek kandidatov za vodstvene organe društva ste že prejeli preko e-pošte. Za predsednika/ico smo dobili samo eno kandidaturo: predala jo je doc.dr. Alma Zavodnik Lamovšek u.d.i.a. Objavljamo njen »Predlog programa dela DUPPS za mandatno obdobje 2021-2023« (odprite povezavo).
​
V pričakovanju udeležbe vas v imenu izvršnega odbora DUPPS lepo pozdravljam!
​
Dr. Mojca Šašek Divjak
predsednica DUPPS

Ponovno vabimo na občni zbor DUPPS v četrtek, 21. januarja ob 18. uri

10/1/2021

 
Spoštovana članica, spoštovani član DUPPS,

v skladu s 13. členom statuta sklicuje izvršni odbor DUPPS-a redni občni zbor društva, ki je tudi volilni, v četrtek, dne 21. januarja 2021 ob 18 uri. Potekal bo kot video konferenca.

Več v VABILU (odprite to povezavo) na občni zbor z dne 8. 12.2020, ki ste ga že prejeli in kjer je tudi predlagani dnevni red z opisom volitev.

Pozivamo člane/ice DUPPS, da predlagate kandidate za predsednika in druge vodilne funkcije društva, ki pa se morajo pisno strinjati s kandidaturo. Predloge pošljite na: drustvo.dupps1@gmail.com, najkasneje do petka, 15. januarja 2021 (podaljšani rok).

Spletni občni zbor bo potekal preko aplikacije Zoom. Navodila in povezavo vam bomo po e-pošti poslali nekaj dni pred dogodkom.
V pričakovanju udeležbe in kandidatur vas v imenu izvršnega odbora DUPPS lepo pozdravljam!
​
Dr. Mojca Šašek Divjak
predsednica DUPPS
​

Poročilo o okrogli mizi ob izdaji strokovne številke Urbanega izziva - Zbornika 31. Sedlarjevega srečanja

30/12/2020

 
Picture
V četrtek, 17. decembra 2020, je preko spleta potekala okrogla miza ob izdaji strokovne številke Urbanega izziva - Zbornika 31. Sedlarjevega srečanja.
Panelistke so bile: dr. Mojca Šašek Divjak, dr. Liljana Jankovič Grobelšek in dr. Alma Zavodnik Lamovšek.
 
Na okrogli mizi smo se spomnili poteka in tematik letošnjega Sedlarjevega srečanja z naslovom »Kako do boljše podobe slovenskih naselij in krajine – načrtovanje in ukrepi«, ki so tudi glavne vsebine referatov v zborniku. Srečanje je potekalo kot spletna konferenca 2. oktobra 2020 s predavatelji, ki so se zbrali na Fakulteti za gradbeništvo in geodezijo Univerze v Ljubljani- FGG. Skupno s predavatelji je bilo preko sto udeležencev srečanja.
 
Na okrogli mizi so bile predstavljene tudi zaključne ugotovitve srečanja, ki smo jih poslali na Ministrstvo za okolje in prostor, Ministrstvo za kulturo, občine in druge ustanove. Govorili smo predvsem o tem, kako povečati učinke prostorsko načrtovalskega dela in predpisov za boljšo podobo slovenskih naselij in krajine.
 
Udeleženci okrogle mize so v zadnjem delu razpravljali o temi naslednjega, 32. Sedlarjevega srečanja.
Dogovorili so se, da bo v ta namen pripravljen kratek anketni vprašalnik za člane društva.
 
V razpravi na okrogli mizi so se prisotni člani tudi strinjali, da naj se društvo čimbolj aktivno odziva na aktualne razmere v prostoru, najprimernejše so poljudne objave v prilogah dnevnih časopisov.
 
Predsednica Mojca Šašek Divjak je tudi opozorila na volilni občni zbor DUPPS, ki je predviden 21. januarja 2021 ob 18. uri. Okrogla miza se je zaključila z voščilom predsednice za lepe praznike in srečno 2021.


Več v POVZETKU DOGODKA.
 
Izvršni odbor DUPPS
Picture

Srečno 2021!

19/12/2020

 
Picture

DUPPS društvo v javnem interesu – namenitev do 0,5% dohodnine

14/12/2020

 
Spoštovane kolegice, kolegi, člani in podporniki DUPPS,

Društvo urbanistov in prostorskih planerjev Slovenije - DUPPS ima pridobljen status društva, ki deluje v javnem interesu na področju urejanja prostora in na področju kulture.
Tako lahko davčni zavezanci do 0,5 % svoje obračunane dohodnine namenite za naše financiranje, kar je treba storiti do  najkasneje 31. 12. 2020.

​Zahtevo (obrazec) za namenitev dela dohodnine lahko zavezanec odda:
• z izpolnitvijo OBRAZCA s podpisom, ki ga skenirajte in pošljite na e-naslov: drustvo.dupps1@gmail.com,
• elektronsko preko storitev elektronskega poslovanja FURS eDavki,
• osebno ali po pošti pri pristojnem finančnem uradu.
V kolikor imate elektronski podpis lahko oddate vlogo za namenitev dela dohodnine kar preko spletne strani E-davki (klik).
Enako morate storiti, če ste upravičenca za namenitev dela dohodnine že določili v preteklih letih, pa ga želite sedaj spremeniti. Odločitev velja tudi za vsa prihodnja leta, dokler je ne spremenite.

Donacija je za vas brezplačna oz. brez finančnih posledic za vas kot davčne zavezance. Če se posameznik za donacijo ne odloči, teh 0,5 % pripade državnemu proračunu, tako kot preostali del dohodnine. Solidarnost je bistveni razlog, zakaj 0,5 % dohodnine podarimo nevladnim organizacijam, ki delujemo v skupno dobro in neprofitno.

​Vabimo Vas, da DUPPS-u namenite del vaše dohodnine in s tem podprete naše delovanje v javno korist.

Hvala in lep pozdrav!
Izvršni odbor DUPPS​

Vabilo na občni zbor DUPPS, v četrtek, 21. januarja ob 18. uri

10/12/2020

 
Spoštovana članica, spoštovani član DUPPS,

v skladu s 13. členom statuta sklicuje izvršni odbor DUPPS-a redni občni zbor društva, ki je tudi volilni, predvidoma kot video konferenco, ki bo v četrtek, dne 21. januarja 2021 ob 18 uri.

Več v VABILU na občni zbor, kjer je tudi predlagani dnevni red z opisom volitev.

Pozivamo člane/ice DUPPS, da predlagate kandidate za predsednika in druge vodilne funkcije društva, ki pa se morajo pisno strinjati s kandidaturo. Predloge pošljite na: drustvo.dupps1@gmail.com najmanj 10 dni pred občnim zborom (do 11. januarja 2021).
​
Spletni občni zbor bo potekal preko aplikacije Zoom. Navodila in povezavo bomo objavili nekaj dni pred dogodkom.
V pričakovanju udeležbe in kandidatur vas v imenu izvršnega odbora DUPPS prijazno pozdravljam!
​
Dr. Mojca Šašek Divjak
predsednica DUPPS

Okrogla miza preko spleta ob izdaji strokovne številke Urbanega izziva - Zbornika 31. Sedlarjevega srečanja, 17. decembra, ob 17.00 uri

4/12/2020

 
Picture
Picture
Picture
​Spoštovani!

Vabimo vas na Okroglo mizo preko spleta ob izdaji strokovne številke Urbanega izziva, v katerem je Zbornik prispevkov letošnjega 31. Sedlarjevega srečanja.

Okrogla miza bo v četrtek, 17. decembra, ob 17.00 uri, izvedena bo s pomočjo aplikacije ZOOM.

Na okrogli mizi se bomo spomnili tematik letošnjega Sedlarjevega srečanja z naslovom »Kako do boljše podobe slovenskih naselij in krajine – načrtovanje in ukrepi«, ki je potekalo 2. oktobra 2020 na Fakulteti za gradbeništvo in geodezijo Univerze v Ljubljani.
Razpravljali bomo o zaključnih ugotovitvah srečanja, ki smo jih poslali na Ministrstvo za okolje in prostor, Ministrstvo za kulturo, občine in druge ustanove.
Govorili bomo o tematiki 32. Sedlarjevega srečanja drugo leto.
Opozorili bomo tudi na volilni občni zbor DUPPS, ki je predviden 21. januarja 2021 ob 18. uri.
 
Panelistke so: dr. Mojca Šašek Divjak, dr. Liljana Jankovič Grobelšek in dr. Alma Zavodnik Lamovšek.
 
Več o dogodku in prijavi v VABILU.
 
Veselimo se vašega sodelovanja in lepo pozdravljeni,
 
Izvršni odbor DUPPS in
uredništvo revije Urbani izziv, strokovna izdaja

Zaključne ugotovitve 31. Sedlarjevega srečanja urbanistov in prostorskih planerjev Slovenije

20/10/2020

 
Picture
Spoštovani!
 
Ob zaključku letošnjega Sedlarjevega srečanja vam posredujemo še zaključne ugotovitve te spletne konference v živo, z naslovom  “Kako do boljše podobe slovenskih naselij in krajine – načrtovanje in ukrepi«, ki je bila 2. 10. 2020, na Fakulteti za gradbeništvo in geodezijo Univerze v Ljubljani.

Prepričani smo, da zaključne ugotovitve dobro prikazujejo kritično mnenje široke strokovne javnosti o problematiki. Govorili smo tudi o tem, kako povečati učinke prostorsko načrtovalskega dela in predpisov za boljšo podobo slovenskih naselij in krajine. Žal je podoba našega prostora že zelo prizadeta, zato je nujen dogovor, kako lahko skupaj učinkovito ukrepamo.

Zaključne ugotovitve so bile poslane gospodu ministru za okolje in prostor mag. Andreju Vizjaku, gospodu ministru za kulturo dr. Vasku Simonitiju, Skupnosti občin Slovenije, Združenju mestnih občin Slovenije, Združenju občin Slovenije, povabljenim in udeležencem Sedlarjevega srečanja ter medijem.

Zaključne ugotovitve je pripravila dr. Liljana Jankovič Grobelšek, dopolnil in potrdil pa Izvršni odbor Društva urbanistov in prostorskih planerjev Slovenije, zanj dr. Mojca Šašek Divjak, predsednica.

Lepo pozdravljeni,
Izvršni odbor DUPPS

Pripombe na osnutek novega Zakona o urejanju prostora (ZUREP-3)

13/10/2020

 
Spoštovani,

Vse članice, člane in sodelavce DUPPS pozivamo, da na naslov 
drustvo.dupps1@gmail.com (zadeva: Pripombe ZUREP-3 ) 
posredujete svoje pripombe na osnutek novega Zakona o urejanju prostora(ZUREP-3), ki ga je Ministrstvo za okolje prostor (MOP) dalo v javno obravnavo.


Pripombe zbiramo do 20. 10. 2020, nato jih bomo uredili in posredovali MOP. 

Ključne spremembe:
• priprava izvedbenih prostorskih aktov se bo vodila po načelu projektnega vodenja. Za pripravo konkretnega državnega prostorskega načrta (DPN) in občinskega prostorskega načrta (OPN) bo ustanovljena projektna skupina, naloga vseh članov pa je soodgovorno prispevati k pripravi ustreznih prostorskih ureditev. Člani projektne skupine bodo tudi nosilci urejanja prostora;
• optimizirane so postopkovne določbe glede priprave DPN, združenega postopka, OPN in občinskega podrobnega prostorskega načrta (OPPN);
• bolje sta povezana postopka priprave prostorskega akta in celovite presoje vplivov na okolje (CPVO). CPVO bo obvezen za vse postopke priprave DPN in OPN, ne bo pa obvezna za OPPN (razen nekaj izjem);
• dodana je možnost manjše sprememb namenske rabe prostora z OPPN, kadar je to treba zaradi širitve obstoječe gospodarske ali družbene dejavnosti;
• spremenjene so obveznosti in način delovanja nosilcev urejanja prostora;
• poenostavlja se sistem odmere komunalnega prispevka za kar bo občina sprejela Odlok o podlagah za odmero komunalnega prispevka za obstoječo komunalno opremo. Program opremljanja bo sprejela le za gradnjo nove komunalne opreme na funkcionalno zaključenih območjih, takrat, ko bo dejansko nameravala izvesti komunalno opremljanje zemljišč (in ne hkrati s prostorskim aktom);
• komunalni prispevek je dajatev občine zato oprostitve lahko določi občina. Po samem zakonu so oproščeni plačila komunalnega prispevka objekti, kjer je investitor občina, objekti gospodarske javne infrastrukture (ki niso stavbe) in objekt, ki se nadomeščajo zaradi naravne nesreče;
• komunalni prispevek mora biti plačan po izdanem gradbenem dovoljenju. Dodane so kazenske določbe za zavezanca za plačilo, kakor tudi za pravne in odgovorne osebe upravljavca komunalne opreme, ki bi priključil objekt, za katerega ne bi bil poravnan komunalni prispevek;
• načelo usklajevanja interesov je dopolnjeno z zahtevo po tehtanju javnih in zasebnih interesov ter pravico posameznika do povrnitve nesorazmernega dela bremena zaradi uresničevanja javnega interesa na njegovi nepremičnin (zaradi aktualne prakse Ustavnega sodišča RS);
• načelo sodelovanja javnosti je razširjeno na uporabo različnih komunikacijskih možnosti;
• spremenjena je sestava Komisije za prostorski razvoj ter sestava in delovanje Prostorskega sveta.

 Objavljen osnutek ZUREP-3 na e-Demokraciji


V pričakovanju vašega sodelovanja vas lepo pozdravljamo,
Izvršni odbor DUPPS

Video posnetki 31. Sedlarjevega srečanja

13/10/2020

 
Picture
Spoštovani,
z veseljem vas vabimo k ogledu video posnetkov 31. Sedlarjevega srečanja z naslovom »Kako do boljše podobe slovenskih naselij in krajine«, ki je potekalo 2.10.2020 na FGG UL in v živo preko spleta.

Povezava do celotne konference

Povezave na posamezna predavanja

Uvodni in pozdravni nagovori
 
dr. Mojca Šašek Divjak, predsednica Društva urbanistov in prostorskih planerjev Slovenije - DUPPS
Georgi Bangiev, v.d. generalnega direktorja Direktorata za prostor, graditev in stanovanja, MOP
dr. Jelka Pirkovič, v.d. generalne direktorice Direktorata za kulturno dediščino, MK
prof. Janez Koželj, podžupan Mestne občine Ljubljana
dr. Igor Bizjak, direktor Urbanističnega inštituta RS
 
Sklop I: Podoba mesta skozi čas in perspektive
 
izr. prof. dr. Kaliopa Dimitrovska Andrews
Podoba mesta skozi čas in perspektive
zasl. prof. Peter Gabrijelčič
Slovenska trdoživost v obdobju kriz
prof. dr. Andrej Pogačnik
25 let po monografiji varstvo in usmerjanje oblikovne podobe slovenskih mest
Mateja Volgemut, dr. Alma Zavodnik Lamovšek, dr. Alenka Fikfak
Podoba slovenskih mest z vidika opremljenosti z odprtim javnim prostorom
Jože Slak
Ali podobo slovenskih mest oblikuje naša stroka?
 
RAZPRAVA
    Replika Bagijeva na Koželja

Sklop II: Urbanistično načrtovanje in podoba naselij in krajine
 
Barbara Mušič, dr. Matej Nikšič, Bogdana Dražič, Katja Repič Vogelnik, Jana Kozamernik,
Simon Koblar, Boštjan Cotič

Urbanistična zasnova kot orodje za oblikovanje podobe naselij
mag. Ina Šuklje Erjavec, Jana Kozamernik
Zeleni sistem in podoba mesta
mag. Jelka Hudoklin, Danijela Kure Kastelc, Aleksander Ostan, mag. Marija Prašin Kolbezen
Bela krajina - lepa danes, kakšna jutri?
dr. Gregor Čok, dr. Mojca Foški, dr. Gašper Mrak, dr. Alma Zavodnik Lamovšek
Pomen vizualne analize za oblikovno podobo naselij in krajine
dr. Maja Simoneti
Urejanje zelenih površin in podoba naselja
Martina Lipnik
Družba, ki je tolerantna do razpadajočih stavb in degradiranih območij 
mag. Maja Brusnjak Hrastar
Pogoji za gradnjo v vilskih četrtih v Ljubljani
mag. Katarina Konda
Usmeritve za določila za področje oglaševanja v MOL
 
RAZPRAVA
 
Sklop III: Bivanje, odprti prostor in podoba krajine
 
mag. Jelka Hudoklin, dr. Mojca Golobič, dr. Nadja Penko Seidl, dr. Tomaž Pipan, dr. Mateja Šmid Hribar
Ohranjanje prepoznavnosti krajine
Nika Cigoj Sitar, dr. Damjana Gantar, Jana Kozamernik, dr. Aleš Mlakar
Krajinska zasnova kot izhodišče zagotavljanja kakovostne podobe slovenskega podeželja
dr. Maja Simoneti, Špela Berlot, Tadej Bevk
Vključevanje akterjev v proces oblikovanja ukrepov za urejanje krajine
dr. Petra Vertelj Nared, Klara Sulič Fister, Karla Jankovič, Darinka Maraž-Kikelj,
Andreja Kemperle Lotrič

Kratkotrajna nastanitev v naravnem okolju - primer umeščanja v občini Bohinj
Dušan Blatnik
S korenčkom in palico – do boljše podobe slovenskih naselij in krajine
 
RAZPRAVA

Oblikovanje zaključkov srečanja
dr.Liljana Jankovič Grobelšek
 
Zaključek 31. Sedlarjevega srečanja
dr.Mojca Šašek Divjak, predsednica DUPPS
 
 
Moderatorja: Boštjan Cotič in dr. Liljana Jankovič Grobelšek
Organizacija na FGG UL: dr. Alma Zavodnik Lamovšek

Fotografije 31. Sedlarjevega srečanja – 2.10.2020 na FGG UL – preko spleta v živo

12/10/2020

 
​Spoštovani,
vabimo vas k ogledu fotografij 31. Sedlarjevega srečanja z naslovom »Kako do boljše podobe slovenskih naselij in krajine«, ki je potekalo 2.10.2020 na FGG UL. Glede na trenutne razmere v zvezi s korona virusom in pogoje za javne prireditve je bilo prvič organizirano preko spleta. Predavatelji so nastopali v živo, ostali udeleženci pa so jih spremljali in sodelovali v razpravi na konferenci virtualno. Fotografije prikazujejo vhod v konferenčno dvorano v 2. nadstropju, kjer so bile predstavitve, predavatelje in manjše skupine poslušalcev (večinoma z maskami) ter dodatno konferenčno dvorano za spremljanje preko zaslona.
FOTO (Pavel Lipovšek)

Uspešno zaključeno 31. Sedlarjevo srečanje urbanistov in prostorskih planerjev Slovenije - preko spleta v živo

12/10/2020

 
Picture
Spoštovani!
Uspešno smo izpeljali že 31. Sedlarjevo srečanje, ki ga je organiziralo Društvo urbanistov in prostorskih planerjev Slovenije – DUPPS. Potekalo je v petek, 2. oktobra 2020 na Fakulteti za gradbeništvo in geodezijo Univerze v Ljubljani, tokrat kot spletna konferenca v živo.
Letos žal nismo mogli imeti skupnega srečanja na začetku junija v prostorih Muzeja za arhitekturo in oblikovanje v Ljubljani, kot je bilo predhodno napovedano. Glede na trenutne razmere v zvezi s korona virusom in pogoje za javne prireditve je bilo prvič organizirano preko spleta. Predavatelji so nastopali v živo, ostali udeleženci pa so jih spremljali in sodelovali v razpravi na konferenci virtualno. Nastopilo je 23 predavateljev (samo eden v imenu skupine), vendar je bilo avtorjev prispevkov precej več. Konferenca je bila uspešna in dobro obiskana, srečanju pa je skupaj s predavatelji preko spleta prisostvovalo okrog 100 udeležencev.
 
Naslov srečanja je bil »Kako do boljše podobe slovenskih naselij in krajine – načrtovanje in ukrepi«. Govorili smo o tem, kako oblikovati mesto, da bo ustrezalo vsem funkcionalnim in novim zdravstvenim zahtevam v zvezi s pojavom epidemij, pa tudi, kako bi ustrezno ustvarili njegovo »podobo«. Glavna tema je bila dobro oblikovanje prostora v nasprotju s pojavi degradacije, saj je podoba slovenskega prostora že marsikje načeta. Naj omenim samo agresivno oglaševalsko infrastrukturo, ki bi se morala s formatom in postavitvijo smiselno prilagajati prostoru. Številni so zapuščeni in zanemarjeni objekti, opuščena gradbišča, uničeno zelenje in nelegalna smetišča, prostorska inšpekcija pa je pri preprečevanju teh pojavov neučinkovita.
​
Tematika je povezana z Zakonom o urejanju prostora (ZUreP-2, 2017) in njegovim 120. členom, ki omogoča, da občine pripravijo odloke o urejanju podobe naselij in krajine, s poudarkom na urejeni podobi prostora. Udeleženci so poudarili, da je potrebno v zvezi s tem pripraviti strokovne podlage in dopolnila zakona, da bi ta člen končno zaživel.

Predstavitve so potekale v 3 sklopih. V prvem sklopu je bil poudarek na podobi mesta skozi čas in perspektive. Sledil je drugi sklop Urbanistično načrtovanje in podoba naselij in krajine, ki je vključeval urbanistično zasnovo, zeleni sistem in urejanje zelenih površin, usmeritve za oglaševanje itd. V tretjem sklopu so predavatelji govorili predvsem o odprtem prostoru, podobi krajine in ukrepih za njuno kakovostno urejanje. Po vsakem sklopu je bila po spletni klepetalnici krajša razprava, ki jo je vodil moderator v živo. Po končni razpravi pa smo oblikovali zaključke srečanja, ki jih bomo poslali odgovornim na državni upravi, občinam in medijem.

Prilagamo Zbornik povzetkov 31. Sedlarjevega srečanja, v katerem so poleg programa vsi povzetki referatov. Poleg tega imajo avtorji možnost objave celotnih referatov v posebni strokovni številki Urbanega izziva. Uredništvo revije jih prosi, da oddajo referate, če jih še niso poslali. Ob izdaji proti koncu leta bomo skupaj z Urbanističnim inštitutom RS pripravili okroglo mizo in osvežili predstavljeno tematiko ter pregledali odzive na sklepe srečanja.
Na srečanju smo bili veseli vaše udeležbe, čeprav preko spleta, hvala za sodelovanje in za vaš doprinos k temu, da je bilo srečanje uspešno in deležno številnih pohval.


Organizacijski odbor 30. Sedlarjevega srečanja DUPPS in
uredništvo revije Urbani izziv, strokovna izdaja
 
 
 

31. Sedlarjevo srečanje – PREKO SPLETA V ŽIVO (online)  - Kako do boljše podobe slovenskih naselij in krajine – načrtovanje in ukrepi, 2. oktobra 2020 na FGG Univerze v Ljubljani, Jamova 2

28/9/2020

 
Spoštovani,
 
Ponovno vas vabimo, da se nam pridružite na spletni konferenci v živo (online).
31. Sedlarjevo srečanje z naslovom »Kako do boljše podobe slovenskih naselij in krajine - načrtovanje in ukrepi« bo potekalo v petek, 2. oktobra 2020 od 9.00 do 14.40 ure, preko spleta v živo.
Tokrat se bodo samo predavatelji zbrali na Fakulteti za gradbeništvo in geodezijo Univerze v Ljubljani, Jamova 2, kjer bodo imeli predstavitve prispevkov. Ostali udeleženci pa jih bodo spremljali in sodelovali v razpravi na konferenci preko spleta. Zato bodo predstavitve in razprave nekoliko krajše (največ 10 min.), razporeditev pa je podana v programu. O poteku več v VABILU z dne 27.09.2020.
Glede na potek Sedlarjevih srečanj na daljavo letos ne bo običajne kotizacije. Za udeležbo pa je vseeno potrebna prijava in plačana znižana članarina DUPPS za leto 2020 v višini 20 EUR, za upokojence in študente v višini 10 EUR, oziroma plačilo prispevka (znižane kotizacije) v višini 30 EUR za udeleženca, če ni član DUPPS. Na podlagi prijave in plačila prispevka boste na vaš elektronski naslov prejeli povezavo na dogodek z navodili za sodelovanje in geslo.
Povezava na dopolnjen PROGRAM in PRIJAVNICO.
Udeležba na Sedlarjevem srečanju prinaša 3 kreditne točke pri Zbornici za arhitekturo in prostor Slovenije. 
V upanju, da  se nam boste pridružili, vas lepo pozdravljamo,
Organizacijski odbor
31. Sedlarjevega srečanja - DUPPS
 

Članarina DUPPS za 2020

8/9/2020

 
Spoštovane članice in člani društva, vabimo vas k plačilu članarine za leto 2020.
Zaradi trenutnih razmer v zvezi s koronavirusom in oteženega dela društva smo se za letošnje leto 2020 odločili za znižano članarino DUPPS v višini 20 EUR, za upokojence in študente pa v višini 10 EUR.
Obveščamo vas tudi, da za udeležbo na 31. Sedlarjevem srečanju (preko spleta v živo - online) letos ne bo običajne kotizacije. Zadošča plačana članarina, vendar je za udeležbo vseeno potrebna prijava. Za udeleženca, ki ni član DUPPS pa je plačilo prispevka (znižana kotizacija) 30 EUR. Povezava na Prijavo.
Na podlagi prijave boste na vaš elektronski naslov prejeli povezavo na dogodek z navodili za sodelovanje na daljavo.
Sredstva iz članarin predstavljajo delni vir financiranja za delovanje društva, saj se druga pridobljena sredstva koristijo neposredno za projekte in njihove dejanske stroške (na primer v letu 2019 za projekt 30. Sedlarjevo srečanje in njegov zbornik v Urbanem izzivu, Nagrado Maks Fabiani 2019, okrogle mize idr.). Zato na razpisih pridobljena sredstva ne pokrivajo delovanja Društva in osnovnih stroškov (poslovni prostor sedež Društva na Karlovški 3 v Ljubljani, računovodske storitve, članstvo v Evropskem svetu urbanistov ECTP-CEU, materialni stroški, domena za internetno stran).
Delo, ki ga opravimo člani Društva, predvsem člani izvršnega odbora, je prostovoljno in neplačano.

Članarino poravnate z nakazilom na:
Društvo urbanistov in prostorskih planerjev Slovenije, Karlovška 3, 1000 Ljubljana
Namen plačila: Članarina DUPPS 2020 (vpišite ime člana, članice)
Banka: Intesa Sanpaolo d.d..
Št. transakcijskega računa: IBAN SI56 1010 0005 2440 814
BIC Banke: BAKOSI2X
Koda namena: OTHR
sklic: 99

​Obvestilo za Vas ne velja, če niste člani Društva oz. to ne nameravate postati. Za nov vpis prosimo, da izpolnite Pristopno izjavo (naši spletni strani http://www.dupps.si/ pod Članstvo).


Hvala za vašo podporo in lep pozdrav!
​Izvršni odbor DUPPS

31. Sedlarjevo srečanje – PREKO SPLETA V ŽIVO (online) - Kako do boljše podobe slovenskih naselij in krajine – načrtovanje in ukrepi, 2. oktober 2020

15/8/2020

 
Spoštovani,
 
Glede na trenutne razmere v zvezi s koronavirusom in pogoje za javne prireditve, ki jih potrjuje Nacionalni inštitut za javno zdravje NIJZ, smo se odločili, da bomo 31. Sedlarjevo srečanje organizirali na daljavo (online).
31. Sedlarjevo srečanje z naslovom »Kako do boljše podobe slovenskih naselij in krajine - načrtovanje in ukrepi«
bo potekalo v petek, 2. oktobra 2020 od 9.00 do 14.15 ure, preko spleta v živo.
Tokrat se bodo samo predavatelji zbrali na Fakulteti za gradbeništvo in geodezijo Univerze v Ljubljani, kjer bodo imeli predstavitve prispevkov - za vsak prispevek samo en nastopajoči. Ostali udeleženci pa jih bodo spremljali in sodelovali v razpravi na konferenci preko spleta. O poteku več v VABILU.
Glede na potek Sedlarjevih srečanj na daljavo letos ne bo običajne kotizacije. Za udeležbo pa je vseeno potrebna prijava in plačana znižana članarina DUPPS za leto 2020 oziroma plačilo prispevka (znižane kotizacije) za udeleženca, če ni član DUPPS.
 
Na podlagi prijave boste na vaš elektronski naslov prejeli povezavo na dogodek z navodili za sodelovanje na daljavo.
 
Povezava na PROGRAM in PRIJAVNICO.
 
Lep pozdrav in lepo vabljeni,

Organizacijski odbor
31. Sedlarjevega srečanja - DUPPS

31. Sedlarjevo srečanje – PROGRAM - Kako do boljše podobe slovenskih naselij in krajine – načrtovanje in ukrepi, 2. oktober 2020, Muzej za arhitekturo in oblikovanje – MAO, Ljubljana

15/7/2020

 
Picture

Spoštovani!
Posredujemo vam PROGRAM 31. Sedlarjevega srečanja.
Tematika se navezuje na Zakon o urejanju prostora (ZureP-2), ki omogoča pripravo odlokov o urejanju podobe naselij in krajine, s katerim bodo občine »urejale urbani in siceršnji prostorski razvoj na praviloma že izgrajenih območjih naselij, s poudarkom na urejeni podobi …« (120. člen, ZUreP-2, 2017). Ker je podoba slovenskega prostora že precej prizadeta, je priprava takih odlokov in ustreznih ukrepov nujna.
 
Na ogled bo tudi razstava del Nagrade Maks Fabiani za obdobje 2017-2019.
 
Udeležba na Sedlarjevem srečanju sicer prinaša 3 kreditne točke pri Zbornici za arhitekturo in prostor Slovenije.
 
Lep pozdrav in lepo vabljeni ,
Organizacijski odbor DUPPS
<<Previous
Forward>>
    DUPPS ima status društva, ki deluje v javnem interesu na področju urejanja prostora in kulture.
    ---------------------------------------------
    Vabimo vas k obisku naše FB strani, na kateri objavljamo novice o za zanimivih domačih in tujih objavah, dogodkih, razpisih s področja urbanističnega in prostorskega načrtovanja ter urejanja prostora.
    -------------------------------------------- 
    Predavanje: Beograd na vodi
    ​--------------------------------------------
    Picture
    ​​---------------------------------------------
    Picture
    Odgovorno do
    Prostora


 Društvo urbanistov in prostorskih planerjev Slovenije
Karlovška 3
1000 Ljubljana
Slovenija 

T: +386 
41 635 569
E-mail: drustvo.dupps1@gmail.com